niedziela, 30 listopada 2008

Edukacja i życie zawodowe średniowiecznej kobiety - cz.II. Życie codzienne

Kobieta zamierzająca założyć rodzinę była w bardzo korzystnej dla niej sytuacji, gdyż rodzice wydając ją za mąż darowali jej sowity posag, natomiast mąż również musiał zagwarantować jej w pewnego rodzaju wyposażenie, na wypadek jeśli mąż zostawił by żonę – np. niefortunnie opuścił ziemski padół.
Rola kobiety w rodzinie była szczegółowo określona – każda kobieta czy to córka, żona, matka. Były stawiane przez społeczeństwo stawiane niżej niż mężczyźni. W późniejszych czasach jednak „taka pełna” samodzielność kobiety została jeszcze bardziej ograniczona poprzez dobór współmałżonka, pozostawiony w kompetencjach jej rodziców. Wpływało to na status społeczny, który kobieta po ślubie mogła uzyskać, lub stracić. Kobieta była więc w pewnym sensie przedmiotem swoistego handlu.
Nie miała możliwości realizacji w życiu zawodowym jako takim. Oczywiście na dworach zdarzały się kucharki, czy swoiste pokojówki, wiadomo jednak, że najważniejszym zadaniem było zajmowanie się domem, a nade wszystko rodzenie dzieci – zdrowych i oczywiście wielu.

Autor: Magdalena Kowalska
Poprawki: Ines Wrzesińska

Brak komentarzy: